Jakie są opłaty i podatki przy kupnie nieruchomości?
Koszty związane z zakupem nieruchomości to nie tylko uiszczenie opłaty zgodnej z ceną nowego nabytku, ale podatki i koszty wynikające m.in. z obsługi notarialnej. O jakich płatnościach należy pamiętać? I jak może pomóc biuro nieruchomości? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Kupno nieruchomości a opłaty i podatki
Decydując się na zakup nieruchomości, należy pamiętać o poniesieniu kosztów związanych z tzw. taksą notarialną (opłatą notariusza) oraz podatkami. Należy też wziąć pod uwagę wydatki dotyczące założenia księgi wieczystej oraz wpisu prawa własności i hipotek do księgi wieczystej. W przypadku podatku, decydujące znaczenie ma to, czy nieruchomość zostaje nabyta na rynku pierwotnym czy wtórnym. Zakup mieszkania lub domu u dewelopera wiąże się z opłaceniem podatku VAT, który powinien zostać wliczony w ich cenę. W przypadku nabycia nieruchomości na rynku wtórnym, konieczne będzie zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, który wynosi obecnie 2%.
Jaką rolę w procesie kupna domu ogrywa agencja nieruchomości?
Jako pośrednik nieruchomości w Lęborku, pomagamy nie tylko w znalezieniu odpowiedniej nieruchomości, ale także załatwiając niezbędne formalności. Biuro nieruchomości może więc pomóc w weryfikacji dokumentów dotyczących nieruchomości, takich jak akt własności, umowy najmu, księgi wieczystej i innych. Uczestniczy także w negocjacjach z właścicielem nieruchomości w celu uzyskania najlepszej ceny i korzystnych warunków transakcji. Po uzgodnieniu warunków transakcji, biuro nieruchomości może przygotować umowę sprzedaży i zapewnić, że dokumenty są zgodne z wymogami prawa. Nierzadko też agencje wspierają proces uzyskania kredytu hipotecznego oraz pomoc w przeprowadzeniu transakcji. Mogą także polecić zaufane biuro notarialne.